فن بیان به چه معناست ؟

فن بیان یعنی چه؟ ؟ قطعاً ضروری است در این وبسایت به عنوان یک موضوع مهم، مفهوم و معنی فن بیان یا «Speaking Skills» را  به صورت دقیق و مشخص بیان کنیم.

اصلا تعریف فن بیان چی هست ؟

فن بیان در حقیقت همان توان سخن‌گفتن  در هر زمان و شرایط  مختلف است .

 همچنین فن به معنی راه و روش و تکنیک است و فن بیان را میتوان مجموعه ای از تکنیکها و روشهایی برشمرد که با فراگیری و بکارگیری آنها می توان به بیانی مناسب و موثر دست یافت.

زمانی که صحبت از  فن بیان می شود ، جدا از اینکه شما چه کسی هستید ؟ شغل شما چیست و چه کاری دارید انجام می دهید و با چه کسی دارید صحبت می کنید و…

شما دارید از زبان خود استفاده میکنید و نیاز به فن بیان دارید .

زمانی که می خواهید با اطرافیان و دوستان خود  ارتباط خوبی  برقرار کنید  و روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید منظور خود را به درستی به مخاطبانتان انتقال دهید و کاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت ببرند باید «فن بیان» خوبی داشته باشید .

بیان خوب و موثر ابزاری برای پیشبرد اهداف در زندگی خانوادگی و حرفه ای وتوسعه فردی می باشد.

مهارتی که مجهز شدن به آن لازمه ارتباطات موثر به شمار می آید و این امر بستگی به این دارد که تا چه اندازه از هنر سخن گفتن برخوردار باشیم و فن بیان خود را پرورش دهیم.

توهم  اشتباه در فن بیان

یک موضوع عجیب در فن بیان است که اکثر افراد تصوّر می‌کنند که دارای فن بیان خوبی هستند

و اصلاً نیازی به آموزش در این زمینه ندارد

این در حالی است که ما باید بپذیریم که ملاک فن بیان خودمان نیستیم و در حقیقت دیگران هستند که تعیین می‌کنند آیا ما فن بیانمان خوب ،یا حداقل قابل قبول است یاخیر.

متأسفانه این موضوع در مهارت‌های ارتباطی بسیار پررنگ است و افرادی که در این حیطه واقعاً ضعیف هستند ، ادعا می‌کنند که ما فن بیانمان بسیار قوی است و در ارتباطات حرف اول را می‌زنیم!

اما چه میشه کرد کرد  که آنها در نقطه کور هستند و هیچ تصوّر صحیحی از خود ندارد و نه تنها مهارت‌های ارتباطی که دارند به آنها کمک نمی‌کند، بلکه بلای جان آنها نیز خواهد بود.

فن بیان یعنی چه؟

فن بیان …

فن بیان پر حرفی نیست.

فن بیان لزوماً حاضرجوابی نیست.

فن بیان لزوماً خوش صدا بودن نیست.

فن بیان فقط تکنیک نیست.

در مقالات بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که چطور فن بیان خوب و موثری داشته باشیم و نقش آموزش در فن بیان موثر چقدر است .

با ما همراه باشید...

برچسب‌ها

یک نظر برای فن بیان به چه معناست ؟ ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *